KULDNUPP


Rahvusvaheline veepäev Kuldnupus 22. märtsil 

Hommikut alustasime nelja erineva maitsevee valmistamise, degusteerimise ja hindamisega. Lapsed tükeldasid kurki ja apelsini ning puhastasid punast, musta ja valget sõstart. Lisaks oli maitsmiseks vahtramahl meie oma õue vahtralt. Võitjaks osutus apelsinivesi. Hommikusöögiks käsi pestes tegime katse vee säästlikust kasutamisest. Avastasime üllatusega, et kui seebitamise ajal kraan sulgeda, kulub vett veidi vähem kui liiter, aga kui kraan lahti hoida, peaaegu kaks liitrit! Hommikuringis koostasime ühiselt mõistekaardi, kuhu sai kirja, missugune vesi on, kust teda leida ja milleks kasutatakse. Tegime veetrikki ja imestasime, kuidas vett täis kilekotist on võimalik pliiatsid läbi torgata. Lõpetasime hommikuringi veel ühe katsega: voltisime paberlillede õielehed kokku, mõtlesime ühe soovi, asetasime õied vette ja jälgisime põnevusega, kuidas õied avanesid - see tähendab, et soov täitub! Tänane töövihiku ülesanne oli samuti seotud vee- ja loodushoiuga. Jalutuskäik viis meid lasteaia lähedale tiigi juurde. Uurisime hundinuiasid, võtsime vett näidiseks lasteaeda kaasa, aga märkasime tiigi ümber ka palju lume alt välja sulanud prügi. Rühma aknalauale said ritta kolm ühesugust kannu, igaühes erinev vesi - kraanivesi, lumesulamisvesi ja tiigivesi, lapsed kirjutasid nimetused siltidele ja paigutasid neid kordamööda õigete kannude juurde. Nuputasime ühiselt ka veega seotud loogikaülesande kallal, kuni ühel lapsel tuli lõpuks õige mõte - talvel on ju jõgi jääs! Enne magamaminekut alustasime uue katsega: panime kummikommid lõunaune ajaks vette ja ärgates tundus lastele, et selle ajaga on kommid palju suuremaks paisunud. Veepäeva jooksul saime kõik palju uusi teadmisi ja kogemusi veega seotud teemadel.


















Kuldnupud matkavad metsa ja teretavad kevadet

Märtsis matkasime mitmel korral nii oma lemmikmängukohta Järvaküla männikusse kui ka mujale lasteaia lähiümbruse looduskaunitesse kohtadesse, pikim matk oli lausa 7 km! Otsisime ja leidsime mitmeid kevade märke: kuulasime põldlõokese, väike-lehelinnu ja metsvindi laulu, nägime sinililli, paiselehte, lepiklilli, karikseent, näsiniint. Alati on meil matkadel kaasas prügikott, ühiselt teeme Eestimaa puhtamaks. Metsas leiavad lapsed endale alati tegevuse - uurivad loodust, ehitavad onne, mõtlevad välja toredaid mänge looduses ja looduslike vahenditega. Mõnus on metsas sooja teed juua, kaasavõetud suupisted maitsevad värskes õhus eriti hästi. "Kevadel on nii palju heasi asju!", ütlevad lapsed ise.











Näpud mulda!
Veebruari lõpus alustasid Kuldnupud seemnete külvamisega, mulda said mitmed erinevad tomati- ja paprikaseemned, lisaks veel kurk, arbuus, kuumaasikas jm. Lapsed olid hoolsad taimede eest hoolitsemisel, õppisid hindama kastmisvajadust ja kastma parajal määral. Kõik lapsed osalesid pikeerimistöödel. Plaanime korraldada maikuus taimelaada kogu lasteaiale ja teenitud raha kasutada rühma bussisõitude eest tasumiseks. 









Roheline sibul on tervisele kasulik!

Veebruaris panid Kuldnupud sibulad mulda, sest rohelised sibulapealsed on parim talvine looduslik C-vitamiini allikas. Juba varsti saimegi neid lõunasöögiks supi peale lõigata. Sõime ja kiitsime!








Kuldnupp Tartu loodusmajas ja Tartu Ülikooli loodusmuuseumis

Deliise Päeval käisime õppekäigul Tartu loodusmajas. Tegime põhjaliku ringkäigu majas ning saime uurida ja katsuda palju põnevat: kalu akvaariumis, kilpkonna talveaia basseinis, kohvi-, banaani- ja avokaadopuud, öökuningannat ja ööprintsessi, erinevate loomade sarvi, pealuid ja topiseid. Kõige põnevam oli aga lemmikloomade toas, kus saime tuttavaks näiteks kaelustuvide, valgete hiirte, tšintšiljade, raagritsikate ja Madagaskari sisiprussakatega. Saime teada uusi tarkusi lemmikloomade kohta, oli põnev päev!
Rometi Päeval käisime õppekäigul Tartu Ülikooli loodusmuuseumis. Saime uusi teadmisi muuseumimajast ja topiste tegemisest, kuulsime kaelkirjaku topise lugu, nägime vaala luukere, kuulsime palju huvitavat erinevatest loomadest ja nende elust erinevates elukeskkondades, nägime ka huvitavaid kivimeid, mineraale ja meteoriite. Tänu kahele toredale giidile saime palju targemaks!















Kuldnupp küpsetab jälle

Vanavanemate õhtuks valmistudes küpsetasid Kuldnupu lapsed vanaaegset odrajahust karaskit, abiks oli Kirke ema. Sõbrapäeva tähistasime naljanäoga küpsiste meisterdamisega. Jakobi ema juhendamisel küpsetasime muffineid ja kaunistasime neid rikkalikult. Mis ihule hea, see kehale kena!


















Teeme ise mänguasju

Vanavanemate peoks valmistudes rääkisime elust vanal ajal ja lapsed tegid hoolsalt käsitööd: õppisid tikkima, telgedel kuduma, naelatööd tegema, käepaela punuma. Pärast vanavanemate pidu ühel päeval lasteaeda tulles avastasid lapsed, et riiulid on mänguasjadest peaaegu tühjad - kõik plastmassist asjad on kadunud, alles on vaid puidust, riidest, lõngast, paberist ja papist asjad. Nagu vanasti. Ega muud kui hakkasime endale ise mänguasju juurde meisterdama: tegime rätipoisse, liikuvate käte-jalgadega karusid, põletasime puidust nukkudele nägusid pähe ja riideid selga, meisterdasime papptorudest ehitisi, valmistasime nööbimemoriini. Lapsed õpetasid üksteisele, kuidas paberist nukke ja nukuriideid teha ja kuidas paberist nukumaju joonistada. Saime uusi kogemusi ja õppisime palju kasulikku!


















Prügi kelgumäelt

Kuna meie lasteaia lapsed käivad sageli kelgutamas aleviku suurel kelgumäel, mis asub poe ja lasteaia vahel, leiame sealt peaaegu alati ka kellegi poolt maha visatud prügi. Oleme selle alati lasteaeda kaasa toonud ja ära sorteerinud, tühjad pudelid aga viinud taaraautomaati ja saadud raha annetanud Ukraina heaks. Nii ka sel talvel.








Vesi, lumi ja jää

Kuna meie selle õppeaasta üheks Rohelise Kooli teemaks on VESI, uurisime vee erinevaid olekuid jää ja lumena. Tegime sulalumest lumepalle, memmesid ja kindlusi, kaunistasime "lumeõuntega" õunapuuoksi. Tegime vee jäätumise katseid jääkuubikute ja -kerade ning jääst tähtede saamiseks, ladusime jäätähtedest sõnu ja nimesid ning lustisime õueala jäätunud kelgumäel.





















Piparkoogitegu Kuldnupus

Nagu igal aastal detsembrikuus, nii ka sel talvel küpsetasime enne jõulupidu piparkooke ja kaunistasime neid värviliste glasuuridega. Pakkusime omatehtud piparkooke jõulupeojärgses pidulauas kõigile külalistele.







Kuldnupp alustab prügikatsega

Nagu meie lasteaias traditsiooniks, korraldasime ka meie vanemas rühmas prügikatse, et oma silmaga veenduda, mis looduses laguneb ja mis mitte. Eelnevalt uurisime hommikuringides erinevaid materjale ja sorteerisime eraldi looduslikku ja tehismaterjali. Siis valis iga laps ühe loodusliku objekti ja ühe tehisliku eseme ning pani oma valikud tabelisse kirja. Katse kohaks valisime hekitaguse ala meie aiamaade kõrval. Kaevasime ühiste jõududega augu, iga laps pani oma valitud asjad auku, ajasime mulla peale ja tähistasime oma prügikatse koha, et see kevadel lahti kaevata ja uurida, mis on lagunenud ja mis mitte. Jääme põnevusega kevadet ootama!








Kuldnupp tähistab Rahvusvahelist Õunapäeva

Kuna sel aastal jäi Õunapäev laupäevale, küpsetasime õunakooki sellele järgneval nädalal. Harjutasime õunakoorija kasutamist ja noaga kooritud õunte tükeldamist, segasime taina ja lisasime lõpuks veel kaneeli. Sõime omatehtud õunakooki õhtusöögiks. Maitses imehästi!









Kuldnupp ja toidukuivati

Kuldnupu lapsed tükeldasid õunu, porgandeid ja paprikaid ning kuivatasid neid toidukuivatis tervislikeks suupisteteks. Kuivatatud paprikad nägid laste sõnul välja nagu kuivanud krabijalad! Kõige enne said otsa kuivatatud õunad. 







Kuldnupud teevad "valerosinaid"

Oktoobris jõudsid Kuldnupu lapsed veel korjata oma õueala põõsastelt arooniaid ja kuivatada neid toidukuivatis. Maitsesid tõesti nagu "valerosinad"!






Leivanädal Kuldnupus

Koristasime aiamaal ära kevadel külvatud teravilja: nisu, odra ja kaera. Uurisime erinevaid teravilju ja seda, mis neist saadakse, arutasime koos, keda kiita leiva eest. Küpsetasime küpsiseid, tegime tervislikke võileibu ja küüslauguleibasid. Käisime poes uurimas, mis leib maksab ja kirjutasime üles kõige kallima ja kõige odavama leiva nimetuse ja hinna. Õppisime vanasõnu "Austa leiba, leib on vanem kui meie!" ja "Töö kardab leiba söönud meest!". Lugesime leivateemalisi eesti muinasjutte. Jätku leivale meile kõigile!












Kuldnupud küpsetavad kartuleid

25. oktoobril oli õhtusöögiks porgandi-hakkliha kotlet ja salat, neile lisaks tegid lapsed kuumaõhufritüüris kartuleid, mida me ise oma aiamaal kasvatasime. Kõigepealt tuli kartulist riivida õhukesi viile ja kangikesi, siis sai neid fritüüri küpsema panna. Omakasvatatud ja omavalmistatud kartuleid tõsteti õhtusöögilauas hoolega juurde, maitsesid väga hästi!








Kuldnupud teevad ise salatit

Viime järjest ellu laste ideid, mida aiamaalt ülesvõetud viljadega teha. Kui 19. oktoobril pressisime mahla, siis 23. oktoobril tegime ise salatit. Riivisime porgandit, kaalikat ja õuna, segasime juurde kõrvitsa- ja päevalilleseemneid, maitsesime mõlemat salatit ja panime oma hinnangu tabelisse kirja. Tulemus - porgandi-õunasalat sa lastelt 9 rohelist kleepsu, kaalika-õunasalat 7 rohelist ja kaks kollast kleepsu. Tore oli kuulda ühe lapse arvamust: "Ma arvasin algul, et mulle kaalikasalat ei maitse, aga maitses küll!"











Sügistööd aiamaal

Sügis lasteaia aiamaal oli töökas: kõigepealt tuletasime kevadist aiamaa plaani vaadates meelde, kes mida kuhu maha pani, siis koristasime lavast oma teraviljad - kaera, odra ja suvinisu, võtsime üles porgandi, sibula, naeri, kaalika, kartuli ja punapeedi. Tomatid olime juba varem ära söönud. Teraviljad sidusime kimpu ja jätsime talveks linde ootama. Kapsad olid nii pisikesed, et jäid söögiks meie aafrika hiidtigudele. Kartulid lugesime üle, saime algul 90, pärast maad kaevates leidsime veel 11, nii et kokku kujunes saagiks täpselt 101 kartulit, Otsisime välja kõige suurema ja kõige väiksema kartuli. Kõik pealsed said viidud kompostikasti ja maa sai korralikult läbi kaevatud. Arutasime koos, mida saagiga edasi teha. Lapsed pakkusid, et peaks tegema salatit, mahla, kooki, kisselli, tegema neist tähti, numbreid ja kujundeid ning kaaluma. Tegutseme edasi!





















Teeme ise mahla!

19. oktoobril oli Kuldnupu rühmas mahlategu. Kõigepealt mõtles iga laps välja oma mahlaretsepti ja pani selle paberile kirja, siis asuti kordamööda mahla pressima täpselt retsepti järgi ja värviti paberile joonistatud tassis mahl just seda värvi, nagu masinast välja tuli. Ühiselt tehti veel õunamahla ja porgandi-punapeedimahla ning märgiti tabelisse, kumb rohkem maitses. Mahlateo lõpetas hääletamine, kus selgus, et omakoostatud retsepti järgi pressitud mahl maitses enamusele rohkem kui lihtsalt puhas õunamahl. Maitse üle ei vaielda!














Riidest kott on keskkonnasõbralik!

Teeme väikesi asju, aga suure südamega - iga Kuldnupu laps kaunistas Mihklilaada jaoks kas templitrükis või tekstiilimarkeritega värvides riidest koti. Kõik kotid said lõpuks maha müüdud!











Kuldnupud hapendavad kapsaid ja soolavad kurke

Juba mitu aastat oleme mihklilaadaks soolakurke teinud, sel aastal vanemas rühmas otsustasime ka hapukapsateo ette võtta. Läksime külla Kaarli vanaemale Räni tallu. Õppisime, kuidas suure kapsariiviga kapsast riivida, kapsad ämbrisse tõsta, soola ja köömneid lisada ning pärast riivitud kapsaid suure kapsanuiaga tampida. See oli päris raske töö, leppisime kokku, et igaüks tambib 20 korda ja siis jätkab kaaslane. Kapsad said kolme pangi sees lasteaias veel paar päeva hapneda. 
Rühmas tegime aga soolakurke. Lapsed said kurke pesta, mustsõstralehti purkipanekuks loendada, tilli lõigata, küüslauku puhastada ja soolvett segada. 
Mihklilaadal läksid meie hapukapsad ja soolakurgid väga hästi kaubaks! Ise tehtud, hästi tehtud!

















Õppekäik OÜ Rannu Seeme

22. septembril 2023 käis rühm Kuldnupp õppekäigul OÜs Rannu Seeme. Lapsed said teada, mida nende põldudel kasvatatakse, tutvusid erinevate teraviljade ja nendest valmistatud toodetega, uurisid hiigelsuuri viljakuhilaid kuivatis, nägid lambaid päikesepaneelide ümber muruhooldustöödel. Lisaks said kõik uurida lähemalt traktorit ja kombaini ning isegi ronida nende kabiinidesse. Oli väga õpetlik päev, saime palju targemaks!




















MAAILMAKORISTUSPÄEV

Enne Maailmakoristuspäeva vaatasime opiq.ee lehelt kaht õpetlikku multikat: "Lugu prügist ja pakenditest" ning "Prügi sortimine". Võtsime kaasa prügikotid, prügihaaratsid ja töökindad. Umbes neljakilomeetrise matka käigus kogusime teeäärtest kokku 2,3 kg prügi, kõige rohkem klaas- ja plastpudeleid, plekkpurke, suitsukonisid ja suitsupakke, aga ka ühe kinda, dressipluusi ja suure tüki penoplasti. Eestimaa sai jälle veidi puhtamaks!








MÄRTS


Märtsis tähistasime lasteaia sünnipäeva ja segasime endale lahustuvast kakaost, soojast veest ja piimast pidulikku kakaojooki, mille kaunistasime pisikeste värviliste vahukommidega.



Alustasime külvitöödega. Mulda said nii kress-salati, paprika ja tomati kui ka lilletaimede seemned emadepäevaks. 







VEEBRUAR


Veebruaris tähistasime nii sõbrapäeva kui Eestimaa sünnipäeva, õppisime tegema tomatisüdameid ja retsepti järgi eesti rahvustoitu - kama.











JAANUAR


Jaanuaris tegid Kuldnupud vee jäätumise katseid, kasutasime selleks õhupalle ja taaskasutasime tetrapakendeid.













TALVEMATK


Rühm Kuldnupp käis jaanuari keskel talvematkal, et uurida metsaelu, otsida loomade jälgi ja viia metsarahvale süüa. Teel sai proovitud kõndimist autorataste jälgedes, hanereas ja mööda eeskõndija jäljerida.
Lapsed märkasid ka jäenese, metskitse ja rebase jälgi. Kaasavõetud toidumoonast moodustasid lapsed lumele numbri 112, et ka jänesed teaksid, kuhu ohu korral helistada. 
Metsas sai peetud ka pisike piknik. Soe tee, õunad, porgandid ja vahvel andis kosutust, et tagasiteel vapralt vastu pidada. Kolm tundi mõnusat viibimist looduses möödus kiiresti ja tegusalt.















MAAILMAKORISTUSPÄEV

Meie rühm koristas prügi lasteaia lähiümbrusest ja Kalda teelt. Harjutasime uute prügihaaratsite kasutamist.

Kokku korjasime prügi 6,1 kg!  💪










ÜLEMAAILMNE TERVISEPÄEV

Kuldnupp tähistas Ülemaailmset tervisepäeva. Uurisime erinevaid pilte ja otsustasime, kas see on tervisele kasulik või mitte ning paigutasime vastavale plakatile. Valmistasime tervislikku smuutit. Iga laps sai ise otsustada, kas lisab smuutisse maasikaid või vaarikaid, musti või valgeid sõstraid, melonit või viinamarju või mustikaid. Maitses hästi!















VANAD PATAREID

Hoolsalt prügi sorteerides on Kuldnupu lapsed õppinud, et patareid on ohtlikud jäätmed ja neid ei tohi panna olmeprügi hulka. Ühiste jõududega viisime mitme aasta jooksul kogutud vanad patareid Puhja poodi vastavasse kogumisnõusse.


Kuldnupu lapsed viivad vanu patareisid kogumiskohta





















KULDNUPU PÄRNAÕIETEE

Kui lasteaeda tulevad külalised, pakume neile teed lasteaia õuel kasvava pärna õitest, mida juunikuus korjasid Kuldnupu lapsed.

Kuldnupu laste korjatud pärnaõitest valmistatud tee lasteaia külalistele



KULDNUPP TEEB MAHLA

Nagu eelmisel sügisel, said ka sel aastal lapsed teha ise värsket ja tervislikku mahla lasteaia toormahlapressiga. Iga laps valis ise oma mahla koostisained (erinevat värvi porgandid, õunad, jõhvikad).
Maitses hästi!  🥕🍏







KULDNUPP TEEB ISE VÕID JA VÕILEIBU

Leivanädala lõpetasime võiteoga ja võileibade valmistamisega. Laste jaoks oli suur üllatus näha, kuidas purgis olevast vahukoorest pärast pikka ja hoogsat raputamist moodustus või. 
Lapsed harjutasid või leivale määrimist ja kujundasid oma võileiva vastavalt oma maitse-eelistustele ja fantaasiale. Ise tehtud, hästi tehtud!  🧈









KULDNUPP TÄIDAB KOMPOSTIKASTI

Kuldnupu lapsed on järjest teadlikumad sellest, missugused jäätmed sobivad kompostikasti. Oleme lastega koos viinud sinna närtsinud lilli oma rühma vaasidest, õunasüdameid, äraõitsenud ja kuivanud taimi meie rühma kasvulavast ning õuna- ja porgandikoori ja mahlateo ülejääke.  







KULDNUPP SOOLAB MIHKLILAADAKS KURKE

Kolmapäevaseks Mihklilaadaks alustasime ettevalmistustega esmaspäeval. Lapsed pesid ja loendasid mustsõstralehti, lõikasid kääridega tilli, pesid ja loendasid kurke ja küüslauku, lisasid sinepiseemneid, segasid kordamööda soolvett ja valasid selle kurkidele. Laadal olid meie kurgid juba teist aastat kuum kaup!

















RÜHMA KULDNUPP 4-AASTASED LAPSED OSALESID MAAILMAKORISTUSPÄEVAL

Kuldnupu lapsed koristasid oma lemmikmatkasihtpunkti ja metsamängude paika Järvaküla männikut. Töökindad käes, asuti metsaalust läbi kammima. Kõige rohkem leidsime metsa alt klaastaarat. Erilisemate leidudehulka kuulusid eterniit, rehviribad ja katkine autoraadio koos traadipuntraga.


 












KULDNUPP JÄTKAB PRÜGI SORTEERIMIST KA SEL ÕPPEAASTAL


Kuldnupu lapsed viisid ühiste jõududega mänguvahenditeks olnud ja ribadeks mängitud pappkastid konteinerisse PAPP JA PABER ning rühmas eraldi kogutud pakendid (piima- ja mahlapakid, kilekotid jm) konteinerisse PAKENDID.




KULDNUPP UURIB ELURIKKUST

Kuldnupu rühma lapsed uurisid erinevate luupidega õueala putukaid ja nende elupaiku. Usside kodu kännu alt leiab ka alati huvitavaid elanikke.






KULDNUPP KASTAB LILLI


Uut õppeaastat alustas rühm Kuldnupp õuetöödega: kastsime lilli värava juures stendil ja peasissekäigu juures roosipeenras.







LOOMAD JA LINNUD!

Kuldnupu projekt LOOMAD JA LINNUD piltides. Lapsed õppisid tundma kodu- ja metsloomi, linde. Lähemalt saadi tuttavateks talu- ja lemmikloomadega. Pildid on arvutis paremini vaadeldavad kui telefonis.

 MAHLAJÄÄTIS ON POP!

Jaanuarikuu lõpus kokkasid rühma Kuldnupp lapsed hoolega. Kahel päeval valmisid tervislikud ja imehead maiused- isetehtud mahlajäätised.  Lapsed said proovida ja katsetada erinevaid maitseid. Igaüks segas kokku just selle kõige parema jäätisesegu. Koduaia marjadest mahlad ja erinevad marjad olid iga jäätise koostisosadeks.  Meistrid viisid valminud mahlajäätised sügavkülma ja hiljem maiustades sai kuulda vaid kiidusõnu valminud magustoidule. Ise tehtud, hästi tehtud ja mis peamine- tervislik!









VÄIKSED ROHENÄPUD TEGUTSEVAD!

Rühma Kuldnupp lapsed avastasid muutusi. Sügisel sai mulla sisse peidetud lilloa ilusad värvilised seemned. Lapsed ennustasid, mis edasi seemnega juhtub. Pessimistid arvasid, et ei toimugi midagi, optimistid lootsid peagi ilusaid õisi näha. Hea hoolitsuse ja toestiku abil kasvasid aga kiiresti kõrgusesse pürgivad oavarred. Lapsed said uurida, kuidas need haprad varred end kinni hoiavad ülesse ronides. Taim sirgus hoogsalt. Detsembris enam kasvu eriti ei lisandunud, jätkame taime uurimist ja tema eest hoolitsemist. 








ÕUNAMAHLA TEGU!

Sügisel avastasid rühma Kuldnupp lapsed erinevaid muutusi. Üks avastusi täis päev möödus õunamahla tehes. Kõigepealt võtsime kaasa ämbrid ja asusime ühes õunaaias usinasti neid täitma. Seejärel tuli õunad üle vaadata ja koledad välja sorteerida. Lapsed said õunu purustajasse lisada ja uurida, kuidas see mürisev masin õunapuru valmistas. Seejärel asus tööle õunapress ja üsna pea hakkas värske maitsev mahl jooksma.  Usinad töötegijad andsid mahlale kõrge hinnangu.  Uudistamist oli ka õuntest järgi jäänud massi uurimisel. Pakkusime lasteaias ka teistele enda tehtud mahla maitsta. 










Kommentaarid

Populaarsed postitused sellest blogist

2022/2023 õppeaasta teemad ja meeskonnaliikmed

2021/2022 õppeaasta meeskond ja teemad

Rohelise kooli programmi meeskond ja 2020/2021 teemad!